Rowerowy

Ubezpieczenie roweru

Ubezpieczenie Rowerowe – Jedź bezpiecznie!

Jazda na rowerze robi się coraz popularniejsza. Dbanie o zdrowie połączone ze spędzaniem czasu w gronie rodziny lub przyjaciół jest świetnym pomysłem. Ale trzeba pamiętać, że j niesie za jazda rowerem niesie ze sobą pewne ryzyka. Możemy spowodować wypadek narażając kogoś na utratę zdrowia lub być uczestnikiem wypadku spowodowanego przez pieszego lub inny pojazd i ulec samemu wypadkowi. Nasz jednoślad może również zostać skradziony lub zrabowany.

Nie da się ochronić przed wszystkimi zdarzeniami jakie mogą zdarzyć się w życiu ale możemy zbudować sobie bezpieczeństwo i zminimalizować skutki tych zdarzeń poprzez posiadanie odpowiednich ubezpieczeń czyli: od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), Odpowiedzialności Cywilnej (OC) od jazdy rowerem oraz ubezpieczeń od kradzieży lub rabunku roweru.

Dlaczego Ubezpieczenie Rowerowe?:

 1. Bezpieczeństwo osobiste: Ubezpieczenie NNW zapewni Ci wsparcie finansowe po nieszczęśliwym wypadku powstałego podczas jazdy rowerem.
 2. Ochrona materialna: Ubezpieczenie OC pokryje ewentualne odszkodowania związanyme ze szkodami wyrządzonymi innym osobom podczas jazdy rowerowej lub np. po wjechaniu w czyjś samochód i uszkodzeniu go.
 3. Zabezpieczenie mienia: Ubezpieczenie roweru od kradzieży lub rabunku pozwoli Ci śmiało korzystać z Twojego sprzętu, wiedząc, że w razie potrzeby masz zapewnioną ochronę finansową.

Nie ryzykuj – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojego roweru już dziś!

Wypełnij na formularz powyżej i ubezpiecz się online!

 

PAMIĘTAJ!

Odpowiednio dobrany zakres ochrony ubezpieczenia roweru może zabezpieczyć Cię przed poniesieniem wysokich kosztów związanych z uszkodzeniem cudzego mienia, kradzieżą pojazdu lub zniszczeniem go przez nieznanego sprawcę. Może pomóc także zapewnić świadczenie, które umożliwi szybszy powrót do zdrowia po doznanym uszczerbku.
OC rowerzysty nie jest obowiązkowe jak w przypadku samochodu ale po co ryzykować?

Od czego chroni ubezpieczenie dla rowerzysty?

Tak jak w przypadku OC samochodu, ubezpieczenie OC rowerzysty stanowi ochronę od szkód, które jako rowerzysta, wyrządzisz osobom trzecim. Wykupując polisę OC jesteś chroniony w przypadku kiedy dojdzie do szkody z Twojej winy, np. gdy nieumyślnie zajedziesz drogę kierowcy samochodu, na skutek czego ten gwałtownie odbije w bok i uderzy w słupek lub inny pojazd, potrącisz innego rowerzystę czy psa wyprowadzanego na smyczy przez właściciela. OC rowerzysty to Twoje zabezpieczenie finansowe przed koniecznością zapłaty wysokich kosztów związanych z zadośćuczynieniem za wyrządzoną szkodę. Ubezpieczenie rowerowe posiada bardzo szeroki zakres odpowiedzialności , które ograniczone są tylko przez konkretne wyłączenia szczegółowo opisane w OWU. Przykładowo, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli do zdarzenia dojdzie, gdy rowerzysta jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, gdy uszkodzisz cudze mienie lub spowodujesz czyjś uszczerbek na zdrowiu spowoduje, że będziesz zobowiązany do zapłacenia kosztów likwidacji szkody z własnej kieszeni. Kiedy natomiast posiadasz OC na rower, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel.

Kiedy działa OC rowerowe?

Ubezpieczenie OC dla rowerzysty dotyczy nie tylko szkód wyrządzonych w trakcie jazdy na rowerze. Gdy nie jeździsz rowerem, OC może obowiązywać także, gdy:

 • podczas wsiadania na rower przypadkowo kopniesz drzwi zaparkowanego obok samochodu,
 • nieprawidłowo zaparkujesz rower, a ten np. przewróci się na rowery stojące obok, doprowadzając do porysowania ich lakieru,
 • w wielu innych sytuacjach związanych z jazdą lub obsługą roweru.

W jakich sytuacjach sprawdzi się casco roweru?

Poza ubezpieczeniem OC na rower możesz wykupić również ochronę mienia, czyli ubezpieczenie roweru. Kupujesz rower, dbasz o niego, pielęgnujesz bo uwielbiasz jazdę na nim, przygodę, wysiłek czy tak po prostu relaks jaki Ci daje. Więc kiedy dochodzi do wypadku i Twój rower zostaje uszkodzony i  pojawiają się kolejne wydatki, raczej nie jesteś zachwycony. Nie musi się jednak tym stresować. Wystarczy, że zdecydujesz się na ubezpieczenie casco roweru.
Casco roweru to zabezpieczenie na wypadek szkód, których sam jesteś sprawcą lub tych spowodowanych przez osobę trzecią lub zwierzęta. Chuligan przebił Ci opony i uciekł? Bezdomny pies wbiegł Ci pod koła roweru i chcąc uniknąć kolizji, skręciłeś wjeżdżając w ogrodzenie sąsiada? Będziesz mógł liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonych części przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia roweru od kradzieży?

Ubezpieczenie casco roweru zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży roweru. W zależności od zakresu ochrony oferowanego przez konkretną firmę ubezpieczeniową, może zadziałać, gdy rower w momencie kradzieży był

 • schowany w piwnicy, o ile drzwi zostały zabezpieczone kłódką lub odpowiednim zamkiem,
 • przechowywany na balkonie przynależnym do mieszkania,
 • zaparkowany w zamkniętym garażu lub mieszkaniu,
 • przymocowany do nieruchomego stojaka.

Warto jednak wiedzieć, że różne Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają różne wymagania dotyczące przechowywania roweru i stosowania niezbędnych zabezpieczeń. Dlatego koniecznie sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), jakiego zabezpieczenia przechowywanego roweru wymaga Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym zamierzasz zakupić polisę.
Ubezpieczenie od kradzieży roweru to ochrona, dzięki której rower przypięty do ogrodzenia przed firmą przestanie rozpraszać Cię podczas pracy.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie NNW dla rowerzysty?

Warto również zastanowić się nad ubezpieczeniem rowerzysty NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Taka polisa zapewnia Ci uzyskanie odszkodowania z tytułu powstałej w wypadku rowerowym szkody osobowej. Z tytułu polisy NNW rowerzysty możesz uzyskać świadczenia m.in. za:

 • kilkudniowy pobyt w szpitalu, związany np. z koniecznością przejścia operacji lub bardziej skomplikowanego zabiegu,
 • trwały uszczerbek na zdrowiu, a więc obrażenia, które spowodowały nieodwracalne negatywne skutki zdrowotne, takie jak utrata zębów czy pogorszenie słuchu albo wzroku,
 • zakup niezbędnych środków ortopedycznych, protez i leków,
 • śmierć – Twoja rodzina otrzyma odpowiednie świadczenie, ułatwiające np. pokrycie kosztów związanych z pogrzebem.

Ubezpieczenie bagażu przy ubezpieczeniu rowerowym?U

Jeżeli często udajesz się na dłuższe wycieczki rowerowe, doskonale wiesz, jak duże mogą być potrzeby związane z przewożeniem bagażu. Bez wątpienia masz już przeznaczoną do tego torbę rowerową, sakwy lub wygodny plecak. Zapakowałeś do nich m.in.: lustrzankę do robienia zdjęć, kamerkę sportową wraz z akcesoriami, dodatkowe wyposażenie roweru, apteczkę i wiele innych cennych przedmiotów. Utrata albo uszkodzenie takiego bagażu może wiązać się z ogromnymi wydatkami.
Decydując się na rozszerzenie ubezpieczenia roweru o ochronę bagażu, nie musisz martwić się o koszty – ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie na zakup utraconych przedmiotów, bez względu na to, czy sprzęt uległ uszkodzeniu na skutek wypadku i wymaga naprawy, czy został skradziony wraz z rowerem podczas rabunku.
Nie przejedź się na zabezpieczeniach rowerowych – ubezpiecz swój rower i jedź spokojnie!

Wymogi do wypłaty odszkodowania za kradzież roweru?

W przypadku kradzieży związanej z użytkowaniem roweru Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, jeżeli rower został przypięty w stabilny sposób za pomocą zabezpieczenia przeciwkradzieżowego określonego poniżej:

 

Wartość roweru  Rodzaj zabezpieczeń
do 3 000 zł.
 • zapięcia na linkę stalową, spiralną, pancerną
 • łańcuchy z zamkiem
 • zapięcia kabłąkowe (szeklowe) z zamkiem
 • zabezpieczenia składane
3 001 - 20 000 zł
 • łańcuchy z utrwardzanej stali o grubości min. 8mm z zamkiem
 • zapięcia kabłąkowe (szeklowe) ze stali z podwójnie blokowanym zamkiem ze stali specjalnie hartowanej
 • zabezpieczenia składane o grubości min. 5mm

Przechowując rower w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, domu czy mieszkaniu, jesteś zobowiązany do tego, by drzwi zewnętrzne do tego pomieszczenia lub budynku były zamykane na co najmniej jeden zamek wielozastawkowy bądź na jedną kłódkę wielozastawkową.

Jeśli przechowujesz rower w pomieszczeniu ogólnodostępnym (np. wózkarni) musisz zamykać drzwi na co najmniej jedną kłódkę wielozastawkową. Dodatkowo rower musi być przytwierdzony na stałe do trwałego elementu znajdującego się w tym pomieszczeniu (np. ściany, wieszaka rowerowego).

W ramach pakietu PZU Rowerzysta możesz ubezpieczyć w zakresie casco zarówno nowy rower jak i używany (do 4 lat eksploatacji). Obejmujemy ochroną rowery o wartości do 20 tys. zł!